Szlak Maryjny

W ramach projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu”  Instytut Dialogu Międzykulturowego zrealizował panoramy wirtualne, przedstawiające wybrane miejsca kultu Maryjnego na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji.

W 28 obiektach wykonano ponad 500 panoram sferycznych i 900 zdjęć detali, które stanowią atrakcyjną formę przekazu wizualnego.
Dostępne są wraz z narracją i opisami w pięciu językach (oprócz języka polskiego także słowacki, angielski, hiszpański, niemiecki oraz międzynarodowy język migowy).

Panoramy dostępne są pod adresem

www.szlak.maryjny.pl

  • Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej - Inwałd

    Inwałd – wieś położona na pograniczu Pogórza Śląskiego i Beskidu Małego, w woj. małopolskim (w diecezji bielsko-żywieckiej), powiecie wadowickim, w gminie Andrychów.

  • Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Mariańskiej Górze - Lewocza

    Sanktuarium Matki Bożej na Mariańskiej Górze w Lewoczy należy do najważniejszych i najstarszych sanktuariów maryjnych na Słowacji. »Słowacka Częstochowa« – bo tak często nazywane jest to miejsce święte, od XIII wieku gromadzi tysiące pątników ze Spisza i wielu regionów Słowacji, a także z Polski i Węgier.

  • Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - Myślenice

    „Myślenice to jest punkt bardzo ruchliwy. Nie tylko przychodzą tutaj ludzie z okolicy ale przejeżdżają tędy ludzie z całej Polski, wszyscy ciągną ku górom, ku Beskidom, ku Tatrom. (…). Matka Boża wybrała sobie to miejsce z myślą o wszystkich i będzie tutaj na nich czekać (…)"
    Fragment przemówienia ks. kard. Karola Wojtyły wygłoszonego podczas koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej; Myślenice, 24 września 1969 r.

  • Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej - Matki Pokoju i Dobroci - Szczyrzyc

    Dobrotliwa Matka Boża, Patronka Ziemi Szczyrzyckiej – tak od wieków mieszkańcy Szczyrzyca i Beskidu Wyspowego nazywają Najświętszą Maryję Pannę w jej cudownym wizerunku czczonym w opactwie cysterskim w Szczyrzycu.

  • Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia - Tarnowiec

    Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu jest jednym z najważniejszych sanktuariów w diecezji rzeszowskiej, jednym z czterech sanktuariów w tejże diecezji cieszących się wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny ozdobionym koroną papieską.

  • Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pasierbiec

    Pasierbiec – wieś położona w Beskidzie Wyspowym, u stóp Pasierbieckiej Góry (768 m) i Kamionnej (801 m), w gminie Limanowa.

  • Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny - Dziekanowice

    Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Dziekanowicach od ponad trzech stuleci jest znanym ośrodkiem pielgrzymkowym w archidiecezji krakowskiej, a zwłaszcza wśród mieszkańców Pogórza Wielickiego.

  • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Haczów

    Na terenie Polskich Karpat zachowało się kilkadziesiąt drewnianych kościółków i cerkwi, które znajdują się na tzw. Szlaku Architektury Drewnianej.

  • Sanktuarium Matki Bożej "Myłoserdia Dweri" "Brama Miłosierdzia" - Jarosław

    Sanktuarium Matki Bożej »Brama Miłosierdzia« w Jarosławiu jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym dla wiernych Kościoła greckokatolickiego (Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) w Polsce.

  • Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Nowy Sącz

    Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu jest zaliczany do najpiękniejszych wizerunków maryjnych w Polsce. Szczególną uwagę na obrazie skupia twarz Matki Bożej – jej wyraziste, pełne miłości oczy, a także odsłonięte prawe ucho.

  • Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej - Dębowiec

    W dniu 19 września 1846 r. na górze wznoszącej się nad La Salette – w małej wiosce w Alpach Francuskich, dwojgu pastuszkom 11-letniemu Maksyminowi Giraud i 15-letniej Melanii Calvat objawiła się Matka Boża.

  • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Trzebinia

    Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini należy do grupy najważniejszych ośrodków kultu Fatimskiej Pani w Polsce. Od lat 1950 roku odprawiane są w nim nabożeństwa fatimskie, na które przybywają wierni z wielu zakątków kraju.

  • Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej - Stara Wieś

    Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi należy do najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji przemyskiej i w Karpatach Polskich.

  • Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Jodłówka

    Jodłówka to wieś położona na Pogórzu Dynowskim, w dolinie potoków Jodłówka i Wólka, w woj. podkarpackim.

  • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Wadowice

    Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
    „(…) tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”. Te pamiętne słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami na wadowickim rynku w dniu 16 czerwca 1999 r. oddają więź, jaką łączyła Papieża Polaka z tym miastem.

  • Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei - Tuligłowy

    Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach jest jednym z najstarszych i ważniejszych maryjnych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji przemyskiej. Kult cudownego obrazu Matki Bożej Tuligłowskiej sięga początkami XIV wieku.

  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Matki Bożej Hyżneńskiej - Hyżne

    Na jednym z malowniczych pagórków Pogórza Rzeszowskiego, w dolinie niewielkiej rzeki Tatyny, w kościółku w Hyżnem od ponad czterech wieków rozwija się nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej w jej łaskami słynącym wizerunku – Matki Bożej Hyżneńskiej. To tu, przez dziesiątki lat - jak zapisano w kronikach „ślepi, chromi i chorzy nabywali mocy”.

  • Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej - Borek Stary k. Rzeszowa

    Położone na jednym ze wzgórz Pogórza Dynowskiego sanktuarium maryjne w Borku Starym nazywane jest „Jasną Górą Różańcową”. „To miejsce jest sławne z powodu obrazu Matki Bożej i cudów od roku 1418” – zapisany tekst w języku łacińskim na jednej z tablic kościoła, podkreśla wielowiekowy kult Matki Bożej w tym świętym miejscu. Do sanktuarium w Borku Starym przybywają pielgrzymi z najdalszych zakątków Polski, aby w chwilach trudnych, szukać pocieszenia przed cudownym obrazem Matki Bożej Boreckiej.

  • Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach

    „Polecam wszystkich Matce Chrystusowej, która tu w pobliżu króluje, czyli gazduje i matkuje – w swoim sanktuarium ludźmierskim i w tej głębi Tatr na Rusinowej Polanie”.
    Jan Paweł II; Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.

  • Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego - Kalwaria Pacławska

    Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej jest najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym w archidiecezji przemyskiej. Ze względu na rozwijany w nim kult Męki Pańskiej, sanktuarium to nazywane jest często »Jerozolimą Wschodu« lub »Jerozolimą Podkarpacia«, zaś ze względu na kult cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej – »Jasną Górą Podkarpacia«

  • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Zakopane-Krzeptówki

    Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem jest najważniejszym ośrodkiem kultu Pani Fatimskiej i jednym z najstarszych (po Turzy Śląskiej) sanktuarium fatimskim w Polsce. W ostatnich latach do sanktuarium tego pielgrzymuje ponad 1 mln osób z ponad 50 krajów świata.

  • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

    Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu jest jednym z najważniejszych maryjnych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji krakowskiej. To duchowa stolica Podhala – duchowa stolica górali. Od wieków przybywają tu wierni z Podhala i z najdalszych zakątków Polski, a także Słowacji i Węgier, aby przed cudowną figurą Gaździny Podhala szukać pocieszenia i prosić Maryję o Jej opiekę.

Script logo