Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej - Borek Stary k. Rzeszowa


Położone na jednym ze wzgórz Pogórza Dynowskiego sanktuarium maryjne w Borku Starym nazywane jest „Jasną Górą Różańcową”. „To miejsce jest sławne z powodu obrazu Matki Bożej i cudów od roku 1418” – zapisany tekst w języku łacińskim na jednej z tablic kościoła, podkreśla wielowiekowy kult Matki Bożej w tym świętym miejscu. Do sanktuarium w Borku Starym przybywają pielgrzymi z najdalszych zakątków Polski, aby w chwilach trudnych, szukać pocieszenia przed cudownym obrazem Matki Bożej Boreckiej.

 

SPIS TREŚCI

Położenie
Historia sanktuarium
Cudowny obraz Matki Bożej Boreckiej
Źródełko
Kaplica św. Anny
Kaplica Matki Bożej Bolesnej
Pieśń na odsłonięcie cudownego obrazu
Pieśń na odsłonięcie cudownego obrazu
Adres
Sanktuaria w okolicy



Położenie
Borek Stary to wieś położona na Pogórzu Dynowskim, w woj. podkarpackim, (w archidiecezji przemyskiej), w powiecie rzeszowskim, w gminie Tyczyn, około 12 km na południowy-wschód od centrum Rzeszowa.

Historia sanktuarium
Początki kultu Matki Bożej w Borku Starym sięgają XIV wieku. Wówczas to, na miejscu obecnej świątyni, które wówczas porastała puszcza w tajemniczych okolicznościach pojawił się na drzewie wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który szybko zasłynął cudami. „Odtąd wsławione to miejsce – jak zapisał w 1878 r. ks. Sadok Barącz – jawnem orędownictwem wszechwładnej Pani »Jasną górą« przezwano, gdyż do niej, jako do gwiazdy jasnej różnego wieku i stanu garnęli się ludzie. Tłumy nieprzeliczone grzeszników cisnęły się żebrzących Odpustu i miłosierdzia boskiego przez pokutę, żal za grzechy, życia odmianę, prawdziwe grzechów swoich przez spowiedź świętą wyznanie i godne do stołu Pańskiego przystępowanie. Z różnych miejsc zanoszono ofiary w celu złożenia dziękczynienie dobroci boskiej za otrzymane przez przyczynę Matki Najświętszej dary i łaski ofiarującym się do tego świętego obrazu w różnych przygodach i niebezpieczeństwach życia”.
W XV w. na wzgórzu boreckim istniała już kaplica Matki Bożej oraz kaplica Krzyża Świętego, które w 1420 r. poświęcił metropolita lwowski, ks. Arcybiskup Jan Rzeszowski. W kaplicy Matki Najświętszej umieszczono łaskami słynący obraz. W 1668 r. biskup przemyski Stanisław Sarnowski powołał komisję, której zadaniem było zbadanie niezwykłości obrazu. W wyniku prac komisji obraz został uznany za cudowny. W 1670 r. opiekę nad kaplicą obejmują dominikanie, którzy w 1684 r. rozpoczynają budowę barokowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka. Konsekracji nowej świątyni dokonał sufragan przemyski biskup Andrzej Pruski w dniu 13 maja 1736 r. W ołtarzu głównym kościoła umieszczony cudowny obraz.
Kult Matki Bożej Boreckiej rozwijał się dzięki pracy duszpasterskiej dominikanów. W 1701 r. o. Rajmund Mojecki wydał drukiem pierwszą publikację, w której zamieścił opis cudów uzyskanych za przyczyną Matki Bożej Borkowskiej.
W 1794 r. władze austriackie skonfiskowały srebro i wota z sanktuarium. W 1821 r. dobra i dochody konwentu dominikańskiego przeszły na własność rządu austriackiego, i choć kasaty klasztoru nie ogłoszono, to jednak w 1823 r. nie było już w Borku Starym zakonników. Kościołem i obrazem opiekowali się odtąd członkowie Bractwa Różańcowego, które funkcjonowało w Borku Starym od początku XVIII w. W 1836 r., z nakazu Kurii w Przemyślu dominikanie powrócili do ośrodka. Na początku XX wieku przeor klasztoru boreckiego o. Stefan Płaszczyca rozpoczął starania o koronację cudownego obrazu Matki Bożej Boreckiej. W dniu 15 sierpnia 1919 r. złote korony na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożył biskup przemyski ks. Józef Sebastian Pelczar. Była to pierwsza koronacja po odzyskaniu w 1918 r. przez Polskę niepodległości. W 1960 r. nieznani sprawcy skradli z wizerunku złote korony. Rekoronacji obrazu dokonał w dniu 14 sierpnia 1961 r. biskup przemyski ks. Franciszek Barda przy współudziale biskupów pomocniczych przemyskich: ks. biskupa Wojciecha Tomaki i ks. biskupa Stanisława Jakiela. W 1992 r. ponownie skradziono korony. Drugiej rekoronacji cudownego obrazu Matki Boreckiej dokonał metropolita przemyski, ks. Arcybiskup Józef Michalik w dniu 14 sierpnia 1995 r.
W Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia (8.12.2015 r. – 20.11.2016 r.) sanktuarium Matki Bożej w Borku Starym było jednym z Kościołów Jubileuszowych archidiecezji przemyskiej, w którym otwarta była Brama Miłosierdzia.
Współcześnie najwięcej pielgrzymów przybywa do sanktuarium podczas głównego odpustu związanego z uroczystością Wniebowzięcia N.M.P, a także podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego i w I niedzielę października – wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.

Cudowny obraz Matki Bożej Boreckiej
Obraz Matki Bożej Boreckiej został namalowany przez nieznanego artystę na desce z drzewa lipowego o wymiarach 66 cm x 73,5 cm. Wizerunek przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w półpostaci, która na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, zaś prawą dłonią wskazuje na swego Syna. Mały Jezus w lewej ręce trzyma księgę, a prawą unosi w geście błogosławieństwa. Najświętsza Maryja Panna ma piękną i delikatną twarz, a oczy pełne dobroci. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz turkusowy płaszcz okrywający głowę i całą postać, spięty pod szyją ozdobną broszką. Dzieciątko Jezus z kolei ubrane jest w zieloną sukienkę ze złotymi obwódkami przy szyi i na brzegach rękawów. Cudowny wizerunek umieszczony jest w ołtarzu głównym, w bogato złoconych ramach. Zasłaniany jest obrazem przedstawiającym Matkę Bożą Różańcową, która podaje różaniec św. Katarzynie ze Sieny i św. Dominikowi.

Źródełko
W odległości około 100 metrów od świątyni sanktuaryjnej znajduje się źródełko. To w tym miejscu rozpoczął się kult Najświętszej Maryi Panny. To tu zbierali się wierni na modlitwę i doznawali wielu łask. Pierwsze uzdrowienia są notowane już w 1336 r. W 1897 r. przy źródełku wybudowano kamienną grotę z figurą Matki Bożej z Lourdes.

Kaplica św. Anny
Kaplica została zbudowana na wzgórzu, w miejscu, gdzie niegdyś stała kaplica Matki Bożej. Każdego roku w wigilię Wniebowzięcia NMP gromadzą się tu wierni na nabożeństwie „Zaśnięcia i Pogrzebu ” Matki Bożej. Od kaplicy św. Anny wyrusza do kościoła procesja, w której kobiety ubrane w białe suknie niosą figurę Matki Bożej Zaśniętej.

Kaplica Matki Bożej Bolesnej
Na szczycie boreckiego wzgórza pod koniec XIX wieku została zbudowana kaplica Matki Bożej Bolesnej. W tym miejscu odbyły się uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Boreckiej w 1919 r.

Pieśń na odsłonięcie cudownego obrazu
„Panno święta z Jasnej Góry, Matką ludu Tyś jedyna,
Coś na tron Borek obrała, by nam zjednać łaskę Syna.
O serc, Królowo, niepokalana, o króluj sercom po wszystek czas.
Ucz nas miłości, zbliżaj do Pana, i nie opuszczaj przenigdy nas”.
Źródło

Pieśń na odsłonięcie cudownego obrazu
„O Maryjo, dobra Matko, przed obrazem Twym klękamy.
Opiekuj się naszą chatką, o to Ciebie dziś błagamy.
Gorąco prosimy Cię, nami wciąż opiekuj się.
Wstaw się za nami do Pana, o Maryjo kochana.
Przyjm modlitwy biednych dzieci,
nasze prośby i westchnienia.
Niech do Ciebie pieśń ta leci,
pełna czci i uwielbienia.
Gorąco prosimy Cię, nami wciąż opiekuj się.
Wstaw się za nami do Pana,
nasza Matko kochana. Amen”.
Źródło

 

Adres:
Klasztor OO. Dominikanów
Borek Stary 426
36-020 Tyczyn
Tel. 17 230 20 61
www.borek.dominikanie.pl

 

Sanktuaria w okolicy:
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku,
Sanktuarium Matki Bożej Hyżneńskiej w Hyżnem,
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie,
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej Pani Rzeszowa w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej – Patronki Ludzi Pracy w Rzeszowie.

 

Spis treści

Script logo