Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Trzebinia


Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini należy do grupy najważniejszych ośrodków kultu Fatimskiej Pani w Polsce. Od lat 1950 roku odprawiane są w nim nabożeństwa fatimskie, na które przybywają wierni z wielu zakątków kraju. Tu także znajduje się pierwszy dom zakonny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela – księży salwatorianów.
Położenie
Historia sanktuarium
Adres i kontakt
Sanktuaria w okolicyPołożenie

Trzebinia – miasto położone w zachodniej części woj. małopolskiego (w archidiecezji krakowskiej), w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzebinia.Historia sanktuarium

Początki kultu Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini sięgają 1950 r. Historia jednak zespołu klasztorno-kościelnego salwatorianów rozpoczyna się w pierwszych latach XX wieku. W 1900 r. przybyli do Krakowa trzej salwatorianie ks. Alfred Zacharzowski, ks. Cezary Wojciechowski oraz ks. Honory Bugiel, celem założenia pierwszego domu zakonnego na ziemiach polskich. Rok później, ks. kard. Jan Puzyna wydał pozwolenie na założenie pierwszej placówki salwatoriańskiej w Trzebini. Oficjalnie otwarcie domu zakonnego Towarzystwa Boskiego Zbawiciela nastąpiło 1 lipca 1903 r. W 1909 r. salwatorianie rozpoczęli budowę kościoła. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcono w dniu 26 czerwca 1910 r. Budowa i upiększanie kościoła trwały jednak przez kolejne dziesięciolecia, a wpływ na to miała zawierucha dwóch wojen światowych i trudne powojenne lata komunizmu. W 1928 r. z inicjatywy Sługi Bożego ks. Chryzostoma Małysiaka zbudowano przy klasztorze pierwszy w Polsce dom rekolekcyjny, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego w ramach Centrum Formacji Duchowej. Warto podkreślić, że maju 1938 r. w ośrodku tym, rekolekcje zamknięte odbył abiturient Karol Wojtyła. To tu – jak wspominał Jan Paweł II – rodziło się jego powołanie do kapłaństwa.
W dniu 13 maja 1950 r., z inicjatywy ks. Konstantego Szarka zorganizowano w Trzebini pierwsze czuwanie fatimskie – nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Od tego dnia, w sobotę po 13 dniu miesiąca, w okresie od maja do października, w sanktuarium gromadzą się wierni na całonocnych czuwaniach fatimskich o charakterze modlitewno-pokutnym.
W 1962 r. ks. Alfons Ślusarczyk sprowadził z Fatimy do Trzebini figurę Matki Bożej Fatimskiej. W 1967 r. rzeźbę umieszczono w specjalnej kaplicy. W dniu 10 czerwca 1983 r., odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której dokonał ks. kard. Franciszek Macharski. Wzrastający ruch pielgrzymkowy stał się również podstawą do podjęcia starań o ustanowienie sanktuarium i koronację figury. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało utworzone dekretem ks. kard. Franciszka Macharskiego z dnia 13 maja 1997 r. – w 80. rocznicę objawień fatimskich. W dniu 13 września 1997 r. ks. kard. Macharski dokonał koronacji na prawie papieskim figury Matki Bożej Fatimskiej czczonej w sanktuarium.
W dniu 31 stycznia 2013 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawień udzielonych przez papieża Benedykta XVI wyraziła zgodę, aby świątynię sanktuaryjną w Trzebini podnieść do godności bazyliki mniejszej wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi jej przysługującymi. Radość duszpasterzy, parafian i pielgrzymów z tego wyróżnienia została niestety przerwana bardzo smutnym zdarzeniem. W nocy z 7/8 czerwca 2013 roku dokonano bowiem profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Sprawcy poważnie uszkodzili figurę próbując zerwać z niej koronę. W dniu 21 lipca 2013 roku odnowiona figura Pani Fatimskiej i korona zostały ponownie poświęcone. Uroczystości nadania kościołowi sanktuaryjnemu w Trzebini tytułu bazyliki mniejszej odbyły się podczas czuwania fatimskiego w dniu 14 września 2013 roku, a przewodniczył im ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Sercem sanktuarium jest kaplica z cudowną figurą Matki Bożej Fatimskiej. Na uwagę w świątyni zasługuje również ołtarz główny z figurą Chrystusa Zbawiciela, witraże oraz 35-cio głosowe organy. Do kościoła przylega ogród salwatoriański oraz park, w którym znajdują się stacje Drogi Krzyżowej oraz kamienna grota Matki Bożej z Lourdes.Adres i kontakt

Sanktuarium Matki Bożej w Trzebini
Bazylika Mniejsza
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. B. Głowackiego 3
32–450 Trzebinia
Tel. +48 668 829 119
www.trzebinia.salwatorianie.plSanktuaria w okolicy:

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej,
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie,
Sanktuarium Matki Bożej Paczółtowskiej w Paczółtowicach
Sanktuarium Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach.

Spis treści

Script logo