Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej - Inwałd



W dniu 9 września 2018 r. mieszkańcy Inwałdu dziękowali Opatrzności Bożej i Matce Bożej Inwałdzkiej za 700 lat istnienia wioski i parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Uroczystej Mszy św. dziękczynnej celebrowanej przed łaskami słynącym obrazem Madonny Inwałdzkiej przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

 

Położenie
Rys historyczny sanktuarium
Łaskami słynący obraz Matki Bożej Inwałdzkiej
Adres
Sanktuaria w okolicy

 

Położenie
Inwałd – wieś położona na pograniczu Pogórza Śląskiego i Beskidu Małego, w woj. małopolskim (w diecezji bielsko-żywieckiej), powiecie wadowickim, w gminie Andrychów, około 50 km na południowy-zachód od centrum Krakowa.

Rys historyczny sanktuarium
Pierwszy drewniany kościół w Inwałdzie został zbudowany w 1318 r. dzięki fundacji Zawiszy Ligęza, jednego z dworzan księcia oświęcimskiego. W drugiej połowie XV wieku świątynia została zniszczona przez zwolenników czeskich husytów, którzy grabili wówczas Ziemię Oświęcimskiej. W 1747 r. Franciszek Stanisław Szwarzenberg-Czerny, kasztelan wojnicki ufundował nowy, murowany kościół w stylu późnego baroku. Świątynię konsekrował sufragan krakowski Franciszek Podkański (1708–1789). W 1770 r. zaprowadzono w parafii Bractwo Szkaplerza, a w 1875 r. Bractwo Różańcowe. W dokumentach parafialnych z końca XVIII wieku, znajdziemy zapisy potwierdzające, że w tym okresie zasięg przestrzenny oddziaływania sanktuarium wykraczał poza Beskidy i obejmował także region Śląska, Podhala, a nawet Mazowsza.
W każdą środę w sanktuarium odprawiane jest nabożeństwa do Matki Bożej Inwałdzkiej podczas którego odmawiana jest modlitwa do Zbójeckiej Pani. Rzesze wiernych i pielgrzymów gromadzą nabożeństwa fatimskie, odprawiane stale od lat 80. XX w., każdego trzynastego dnia miesiąca od maja do października.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Inwałdzkiej
Łaskami słynący obraz Matki Bożej Inwałdzkiej został namalowany w XV wieku w Skandynawii przez nieznanego artystę. Do Polski wizerunek przywieźli z Węgier zbójcy, którzy grasowali w okolicach Andrychowa. Według przekazów, obraz Matki Bożej był własnością herszta szajki, który zbudował dla wizerunku kapliczkę na palach na inwałdzkim stawie. Banda została w krótkim czasie rozbita przez oddział Augustyna Kordeckiego – późniejszego przeora i słynnego obrońcę klasztoru na Jasnej Górze. Kordecki wyprawił się na zbójców, po tym jak porwali oni jego siostrę Katarzynę, mieszkającą w dworze Zebrzydowskich. W rezultacie, herszt bandy nawrócił się, a obraz Najświętszej Maryi Panny przekazał do kościoła w Inwałdzie. Od tego czasu Matka Boża w inwałdzkim wizerunku nazwana została »Zbójecką Panią«, a kult zaczął się stopniowo rozwijać w parafii i na Ziemi Oświęcimskiej.

Adres i kontakt:
Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Inwałd, ul. Wadowicka 110
34–120 Andrychów
Tel. 33 875 13 95
www.parafia-inwald.pl

 

Sanktuaria w okolicy:
Sanktuarium Lokalne Wieczystej Adoracji w Kętach,
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kętach,
Sanktuarium Matki Bożej Tłuczańskiej w Tłuczani,
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wadowicach,
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Wadowicach,
Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach.

Spis treści

 

Script logo