Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach



„Polecam wszystkich Matce Chrystusowej, która tu w pobliżu króluje, czyli gazduje i matkuje – w swoim sanktuarium ludźmierskim i w tej głębi Tatr na Rusinowej Polanie”.
Jan Paweł II; Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.


 

SPIS TREŚCI

Położenie
Historia sanktuarium
Cudowna figura Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Pasterka u stóp Królowej Tatr
Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej Tatr
Miejsce pamięci
Adres
Sanktuaria w okolicy

 

 

Położenie
Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr znajduje się w Tatrach Wysokich, na wysokości około 1 200 m n.p.m., na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w górnej części Doliny Złotej, u podnóża szczytów: Gęsiej Szyi (1489 m) i Gołego Wierchu (1206 m), w sąsiedztwie Rusinowej Polany.

Historia sanktuarium
Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIX w. Według przekazów ludowych, w miejscu tym około 1861 r., Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boża. Mała pasterka otrzymała od „pięknej Pani” polecenie upomnienia ludzi, żeby zaprzestali grzeszyć i pokutowali za dawne winy. O objawieniu Marysia opowiedziała pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, a ten ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, u którego pracował. Dla zaznaczenia miejsca w którym Marysia ujrzała „piękną Panią” Łukaszczyk przybił do świerka obrazek z wizerunkiem Matki Bożej. Od tego momentu na Wiktorówki zaczęli przychodzić pasterze i pracujący w lesie robotnicy, aby pomodlić się w miejscu objawienia. Papierowy obrazek szybko uległ zniszczeniu, a na jego miejscu umieszczono obrazek malowany na szkle. W krótkim czasie nieznany ofiarodawca ufundował płaskorzeźbę Matki Bożej. W końcu XIX w. miejscowy artysta wykonał kolejną kapliczkę, w której umieścił figurkę Matki Bożej Królowej Tatr. Figurka ta zachowała się do dzisiaj i znajduje w ołtarzu głównym obecnej kaplicy.
Pierwsze zorganizowane grupy pielgrzymkowe przybyły na Wiktorówki w 1910, 1912 i 1913 roku. Pątnicy prosili wówczas Matkę Bożą o dobrą pogodę. W 1921 r. w miejscu objawień zbudowano małą drewnianą kaplicę. W latach 30. XX wieku pielgrzymki na Wiktorówki organizował ks. Błażej Łaciak – proboszcz w Bukowinie Tatrzańskiej. On także zachęcił górali do zbiórki desek i gontów, aby powiększyć kaplicę. Mieszkańcy Bukowiny i Brzegów wykonali prace budowlane bez wynagrodzenia – z przywiązania do tego miejsca i jako wyraz czci do Matki Bożej. Pierwszą Mszę św. odprawił w kaplicy na Wiktorówkach ks. Błażej Łaciak w dniu 2 lipca 1932 r. W latach 1932–1938 zbudowano nową kaplicę, którą poświęcił 4 października 1938 r. ks. Stanisław Fox. Podczas II wojny światowej figurę przechowywano w Bukowinie Tatrzańskiej. Po zakończeniu pożogi wojennej, w dniu 2 lipca 1945 r. w uroczystej procesji przeniesiono ją ponownie do kaplicy na Wiktorówkach.
W 1957 roku decyzją Kurii Metropolitalnej na Rusinowej Polanie utworzono turystyczny ośrodek duszpasterski. Opiekę nad ośrodkiem powierzono Zgromadzeniu Księży Marianów, którzy jednak szybko zrezygnowali z placówki. W 1958 roku arcybiskup Eugeniusz Baziak opiekę nad ośrodkiem na Wiktorówkach powierzył oo. dominikanom, którzy do dzisiaj prowadzą tu działalność duszpasterską. Warto podkreślić, że w ogłoszonym przez papieża Pawła VI jubileuszowym roku 1975 sanktuarium na Wiktorówkach otrzymało rangę kościoła stacyjnego, w którym wierni mogli uzyskać odpust zupełny związany z jubileuszem.
Sanktuarium na Wiktorówkach wielokrotnie odwiedzał ks. Karol Wojtyła podczas swych tatrzańskich wędrówek. W 2012 r. generał dominikanów o. Brunon Cadoré erygował na Wiktorówkach pod wezwaniem wówczas błogosławionego, a od 2014 r. świętego papieża Jana Pawła II.
Do sanktuarium na Wiktorówkach pielgrzymują górale, taternicy, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, himalaiści oraz pielgrzymi i turyści z Polski i zagranicy wypoczywający w Tatrach.

<strong>Cudowna figura Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Figura Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr została wykonana z drzewa lipowego i pomalowana farbami olejnymi. Maryja trzyma w prawej ręce berło, lewą zaś na sercu. W dniu 2 sierpnia 1992 r. figura została ukoronowana na prawie diecezjalnym przez metropolitę krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego, w obecności 30 tys. wiernych.

Pasterka u stóp Królowej Tatr
Niepowtarzalny nastrój ma odprawiana w sanktuarium Pasterka – w uroczystość Narodzenia Pańskiego. Od kilkudziesięciu lat gromadzi kilka tysięcy górali i turystów często z odległych miejscowości w Polsce. Dużą frekwencją wiernych cieszy się także celebrowana o północy Msza św. rozpoczynająca Nowy Rok.

Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej Tatr
Cudowna Jaworzyńska Pani.
Tyś po Bogu największą pociechą.
Biegnę do Ciebie, staję przed Tobą i błagam o pomoc Maryjo.
Tyle cudów uczyniłaś w tym górskim zakątku.
Tak wielu nieszczęśliwych uleczyłaś z chorób duszy i ciała.
I niejednemu otarłaś łzy z oczu.
Matko leśnej ciszy,
Dostojna Królowo Tatr, hal, baców i potoków huczących srebrzystą wodą.
Opiekunko zwierząt i górskiej przyrody.
Matko najmilsza spośród wszystkich matek.
Ty z różańcem w ręku, wiesz dobrze i znasz troski, każdego kto do Ciebie się ucieka.
Dziękujemy Ci Panno Święta za szlak wiodący do Ciebie,
Choć to czasem zasnuty śniegiem, wyścielony błotem… ale idziemy.
Jakoś lżejsze to powietrze czym bliżej do Ciebie.
Matko, która wspierasz nie tylko nas górali, ale i turystom dajesz swoje duchowe wzmocnienie.
Prosimy Cię prowadź nas tą drogą, która zawsze pewna.
A kiedy Matko zapadnie mrok i ciemność życia naszego, oddal mgłę i burzę
I zaprowadź nas do domu wiecznego szczęścia. Amen.
Źródło

Miejsce pamięci
W obrębie strefy sakralnej sanktuarium, na murze przy kaplicy znajduje się tzw. Ściana Pamięci. Umieszczono na niej ponad sto tablic upamiętniających ludzi gór, taterników, alpinistów, himalaistów, przewodników tatrzańskich – tych, którzy kochali góry, „zasnęli w cieniu gór i na lodowym szczycie”. Każdego roku, w I niedzielę listopada w sanktuarium na Wiktorówkach jest odprawiana Msza św. w intencji zmarłych w Tatrach w ostatnim roku oraz za zmarłych, którzy zostali upamiętnieni na tablicach ściany pamięci.

Adres:
Klasztor św. Jana Pawła II
ul. Wiktorówki 1, Małe Ciche
34–531 Murzasichle
Tel. +48 18 201 98 50
www.wiktorowki.dominikanie.pl

Sanktuaria w okolicy:
Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem,
Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy,
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem-Krzeptówkach,
Pustelnia św. Brata Alberta na Kalatówkach,
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

 

Spis treści

Script logo