Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Matki Bożej Hyżneńskiej - Hyżne

 

Na jednym z malowniczych pagórków Pogórza Rzeszowskiego, w dolinie niewielkiej rzeki Tatyny, w kościółku w Hyżnem od ponad czterech wieków rozwija się nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej w jej łaskami słynącym wizerunku – Matki Bożej Hyżneńskiej. To tu, przez dziesiątki lat - jak zapisano w kronikach „ślepi, chromi i chorzy nabywali mocy”.

 

 

Położenie
Historia sanktuarium
Cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej
Adres
Sanktuaria w okolicy

 

Położenie
Hyżne to wieś położona na Pogórzu Dynowskim, w woj. podkarpackim, (w archidiecezji przemyskiej), w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy Hyżne, około 17 km na południowy-wschód od centrum Rzeszowa.

Historia sanktuarium
W XVI w., z fundacji rodziny Wapowskich – ówczesnych właścicieli Hyżnego i Dylągówki postawiono pierwszy drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych. Świątynię konsekrował w 1594 r. ks. biskup Wawrzyniec Goślicki. Kościół był jednak bardzo często zalewany wodami rzeki Tatyny. Z tego też względu kolejny właściciel wsi, kasztelan przemyski, Stanisław Wapowski ufundował nową, drewnianą świątynię, którą zbudowano na wzgórzu. Do tej świątyni, kasztelanowa Katarzyna Wapowska, żona Stanisława Wapowskiego, ofiarowała obraz Matki Bożej Łaskawej. Według przekazów, Maryja objawiła się fundatorce, przepowiedziała jej datę śmierci (17 maja 1596 r.) oraz przekazała wskazówki, jak ma się przygotować do odejścia do Domu Ojca. Z chwilą wprowadzenia obrazu Najświętszej Maryi Panny do kościoła rozpoczyna się kult Matki Bożej wśród lokalnej społeczności. Kiedy kasztelanowa zmarła dokładnie w wskazanym przez Maryję dniu, obraz Matki Bożej Łaskawej zyskał rozgłos i sławę na Rzeszowszczyźnie. Według Tradycji, w 1624 r. Tatarzy siejąc śmierć i zniszczenie na Ziemi Rzeszowskiej dotarli do Hyżnego. Spalili stary, drewniany kościół i kiedy przystąpili do zniszczenia nowej świątyni, w której znajdował się cudowny obraz „Maryja położyła jednak kres tym bluźnierczym próbom – i jak zapisał kronikarz – Jezusa sobie poprawiła wzruszywszy się, w prawi berłem pogroziła…”. Wielki przestrach padł na Tatarów. Przywódca hordy padł z wrażenia trupem, a pozostali najeźdźcy w popłochu uciekli – co kronikarz podkreślił „W Hyżne chyżo przypadli, chyżej uciekali, gdy z obrazy Maryi karę odebrali”. W miejscu spalonej świątyni postawiono krzyż, a następnie kaplicę pw. Wszystkich Świętych.
W aktach wizytacyjnych parafii ks. biskupa Jana Wężyka z 1626 r., znajdujemy potwierdzenie kultu obrazu Matki Bożej. W latach 1727–1739 za sprawą proboszcza ks. Piotra Nawrotowskiego (1718–1746) został wybudowany trzeci kościół w tym miejscu. Wówczas zostało założone również Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP, które istniało do 1879 r. W Księdze Łask, ks. Nawrotowski spisał ponad 300 przypadków łask i uzdrowień. W 1745 r. biskup przemyski, ks. Wacław Hieronim Sierakowski poświęcił kościół i zapoznał się z kultem obrazu Matki Bożej Łaskawej. Cudowne uzdrowienia i liczne łaski otrzymane dzięki pielgrzymce do sanktuarium w Hyżnem skłoniły biskupa Sierakowskiego do powołania specjalnej komisji, której zadaniem było przeprowadzenie procesu „super miraculis et gratis”, zgodnie z wymogami Soboru Trydenckiego. Po zbadaniu świadków, okoliczności cudownych zdarzeń oraz weryfikacji spisanych łask, komisja przedłożyła protokół z prac biskupowi, który w 1747 r. uznał wizerunek Matki Bożej Hyżneńskiej za łaskami słynący (imago gratiosa). Decyzja biskupa Sierakowskiego wpłynęła na dalszy wzrost ruchu pielgrzymkowego. Na główny odpust przypadający na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na początku XX w. przybywało do sanktuarium około 5 tys. pielgrzymów. W latach 1975–1976 przy kościele wybudowano zadaszony polowy ołtarz, gdzie corocznie 8 września odbywa się odpust parafialny.
W 1992 r. obchodzono 400-lecie obecności Matki Bożej w hyżneńskim kościele i 60-lecie koronacji obrazu.
W Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia (8.12.2015 r. – 20.11.2016 r.) sanktuarium Matki Bożej Hyżneńskiej było jednym z Kościołów Jubileuszowych archidiecezji przemyskiej, w którym otwarta była Brama Miłosierdzia.

Cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej
Obraz Matki Bożej Łaskawej został namalowany na desce lipowej o wymiarach 209 x 119 cm. Dokładna data powstania obrazu nie jest znana, podobnie, jak nazwisko artysty, który namalował wizerunek. Przyjmuje się jednak, że obraz powstał przed 1590 r. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą – Madonnę Apokaliptyczną, która stoi na złotym półksiężycu, na tle chmur – od dołu i po bokach ciemnych, a ku górze rozjaśniających się. Maryja w prawej dłoni trzyma berło, natomiast na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię, którą okrywa granatowy płaszcz wykończony złotą oblamówką. Maryja spogląda z macierzyńską miłością na swoje Dziecko, które unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, zaś w lewej trzyma książeczkę. Podczas wizytacji parafii w 1699 r., ks. biskup Jerzy Albrecht Denhoff zachwycony wizerunkiem, zapisał w aktach: „Obraz ten ujmie każdego, kto nań patrzy, wdziękiem i pięknością”.
Obraz koronowany na prawie papieskim 8 września 1932 r. przez ordynariusza przemyskiego ks. biskupa Anatola Nowaka w obecności około 70 tys. wiernych.

Adres
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
36–204 Hyżne 154
Tel. +48 17 229 50 29
www.hyzne.przemyska.pl

Sanktuaria w okolicy:
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku,
Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej w Borku Starym,
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie,
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej Pani Rzeszowa w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rzeszowie,
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej – Patronki Ludzi Pracy w Rzeszowie.

 

Spis treści

Script logo